BİZE HEMEN ULAŞIN : 0 532 111 30 30 _

Sürüş Güvenliği ve Cep Telefonları

Sürüş Güvenliği ve Cep Telefonları Sürüş Güvenliği ve Cep Telefonları İzmir FIA Rent A Car

Cep telefonları için sadece, hayatımızın ayrılmaz parçası demek, o makinalara haksızlık olacak. Artık neredeyse üçüncü bir elimiz, gövdemizin bir parçası.

Ancak hayatımızın diğer ayrılmaz parçası otomobiller için hiçte iyi bir yol arkadaşı değiller.

Araştırmalara göre artık sürüş güvenliğine alkol ile beraber en çok zarar veren başlıca sebep oldular.

Ancak yapılan anketlerde sadece %7 kadar kişi cep telefonlarının olumsuz etkisine gerçekten inanıyor. Emniyet kemerinin icadı sonrasında yapılan anketlerde emniyet kemerinin gerekliliğine inanan oran ile neredeyse aynı.

Ancak bu inanışlar gerçeği değiştirmedi. Bilimsel araştırmalar ortaya koyuyor ki cep telefonu kullanımı, araç kullanımı sırasında yapılırsa, kişinin bilişsel, işitsel ve biyomekanik tepkilerinde çok ciddi dağılmalar meydana getiriyor.

Araştırmalar cep telefonu kullanırken çevremizdeki herhangi bir tehlikeyi tanımak ve buna tepki göstermenin çok daha uzun sürdüğünü ortaya koydu.

İlk olarak telefon için direksiyondan çekilen bir el, iki elde olduğunuz kadar otomobil üzerinde hakimiyetinize zarar veriyor.

Ardından telefona bakmak için gözlerinizi yoldan çekiyorsunuz. Artık yoldaki işaret, engel ve ayna kontrolü yapamayacaksınız demektir.

Tüm bu meşguliyet içinde fren yapmak için artık çok daha az bir zamanınız var.

Telefonunuzu kullanmak, şeritten dışarıya sürüklenmenizi veya tutarsız hızlarda sürmenizi sağlayacaktır.

Telefon görüşmelerinizi düşünmek, ileriye baktığınız ve doğru konsantre olmadığınız için gözlerinize tünel görüntüsüne neden olabilir.

Metinleriniz veya çağrılarınız, duygularınızı da etkiliyor ve bu da güvenli bir şekilde araç kullanımınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Kulaklarınız artık başka bir yere odaklandığı için bir duyu organından daha feragat edeceksiniz demektir.

Araştırmalara göre telefonda konuşmasının etkisi belirli alkol miktarı içmekten daha kötü veriler ortaya koydu. Kişilerin araç kullanımında tepkime süreleri % 50'ye kadar geç kaldı.

Yine İngiltere’deki araştırmalara göre yazışma, e-posta gönderme ve sosyal medya kontrol etme, reaksiyon sürelerini% 37 oranında artırabiliyor.

Bununla birlikte, "mesajlaşma, e-posta gönderme veya sosyal paylaşım gibi mesajların okunması ve yazılması bir telefonda konuşmasından daha da sakıncalı olduğu iddia ediliyor.

Özellikle video izlemek gibi daha da kötü bir alışkanlığa sahip olmaya başladık. Kesinlikle yapılmaması gereken bir hareket ise yolda video izlemek.

Ankete katılan %36 oranında kişi ise telefon konuşması sırasında hand free özelliği ile konuştuğunu itiraf etmiş. Eller direksiyonda dahi olsa bu konuşmalarda tek el ile yapılan konuşmalar kadar yol güvenliği için tehlikelidir.

Yine anket-araştırmaya göre önemli bir bulgu ise yayalar ile ilgili. Özellikle yayalar ve otomobiller ile olan kazalarda, yayaların kabahatli olduğu durumlar için en belirgin kusur, %60 oranında yayaların cep telefonu konuşmaları ortaya çıkmış.

Özetle trafiğin hiçbir yerinde, ister otomobil içinde ister yaya olun, cep telefonu gerçek birer ölüm ve yaralanma sebebi olmaya başladı.

Bu sebeple lütfen cep telefonunuzu yolculuk bitene kadar çantanızda ve cebinizde tutun.

FİA RENT A CAR olarak Güvenli sürüşler dileriz.

NİÇİN
FİA ?

7/24 Destek

Araç kiralamada, aracınız ile yoldayken ve aracı teslim anına kadar yanınızdayız.

Sorunsuz Araçlar

Bakımları zamanında yapılmış. Her kiralamada genel kontrolleri tamam olan yola güvenli çıkacağınız araçlar.

Uygun Fiyat ve Ödeme İmkanları

Araç kiralamada en iyi fiyatlar ve kredi kartı ile ödeme imkanı.

Uygun Kiralama Koşulları

Araç kiralamayı zorlaştırmayan, ihtiyacınızda müşteriye yönelik kiralama koşulları

Bize Ulaşmak İçin

İzmir FIA RENT A CAR, Araç Kiralama, Oto Kiralama, Filo Kiralama Firması

Mehmet Ali Akman Mah. Mithatpaşa Cad. No:1117 Üçkuyular - İZMİR
info@fiarentacar.com
0532 111 30 30

Smartien Internet Hizmetleri

Like what you see?

Close

Hit the buttons below to follow us, you won't regret it...